Додому НОВИНИ Бізнес Сторіччя, наповнене славною працею

Сторіччя, наповнене славною працею

664
ПОДІЛИТИСЬ

Століття існування цього підприємства наповнене нескінченними буднями напруженої праці, гіркотою нечисленних невдач та радостями трудових звитяг. І ці роки давно переконали всіх, хто хоч раз у житті мав справу з бердичівськими швейниками, в головному – від самого зародження та до сьогодення ПрАТ «Бердичівська фабрика одягу» є зразком відповідального ставлення до праці та якості виробленої продукції.

РОЗПОВІДЬ ПРО МИНУЛЕ

Будівля швейної фабрики, фото 70-х років.

Ця недільна днина багатьом бердичівлянам запам’ятається гучною датою – саме 22 листопада вже далекого для нас 1920 року в місті з’явилась перша кравецька швейно-ремонтна майстерня під промовистою назвою – «Перша держшвеймайстерня». Саме вона через декілька років перетвориться на фабрику «Бердичівшвея», що розмістилась на першому поверсі двоповерхового будинку по вул. Білопільська, 10. Нині це відома далеко за межами України ПрАТ «Бердичівська фабрика одягу».

Щоб розповісти про історію цього підприємства, не вистачить не те що газетної полоси, але й цілої книги. Та все ж спробуємо. На початку свого існування на фабриці виготовляли чоловічі костюми, головні убори, спецодяг та індивідуальні замовлення, а кількість працівників та працівниць за кілька років від десятка працівниць зросла до півсотні. Зі зростанням асортименту та кількості працюючих постало питання і щодо більш просторого приміщення. Тому у середині 30-х фабрика переїхала у новий будинок по Соборній, ½, а кількість працівників зросла до півтисячі.

Підприємство зростало кількісно і якісно. Впроваджувалися нові прогресивні технічні і технологічні методи виробництва, встановлювались швейні машини з електроприводом, розширювався асортимент продукції, вирішувалися соціальні питання… Але подальший розвиток фабрики зупинила війна.

Працівники фабрики у перший повоєнний рік.

Лише у серпні 1944 року на першому поверсі вцілілої коробки фабричного корпусу почали діяти взуттєвий та швейний індпошиви. Доводилося більше перешивати, аніж шити. Нові вироби виготовляли тільки з матеріалу замовників. Директором фабрики на той час призначили А. ГЛАНЦА. У наступному році виробничі потужності зросли у порівнянні з попереднім роком у 9 разів, а випуск валової продукції – аж у 19! До кінця року у цехах вже працювало 75 швейних машин, кількість працівників зросла до сотні.

Руїни фабрики після визволення міста від окупантів, 1944 рік.

На вулиці Дзержинського (нині вулиця Героїв України) у листопаді 1944 року запрацювала артіль «Червоний швейник». Тут спочатку виконували замовлення військового відомства по ремонту і пошиттю обмундирування, потім перевели виробництво на виготовлення цивільного асортименту.

Довгі роки фабрика «Бердичівшвея» та артіль «Червоний швейник» йшли паралельним курсом, подекуди навіть змагаючись між собою. Та переломним став 1972 рік, коли колишня артіль «Червоний швейник», перетворена у 1956 році на Бердичівську швейну фабрику №2, злилась зі швейною фабрикою №1. Кількість працівників на обох підприємствах у середині 70-х зросла до двох тисяч. З’явились власні дитячі садочки, гуртожитки для майстринь-швей. Очолював Бердичівську швейну фабрику у цей час досвідчений керівник Антон ТКАЧУК. Готова продукція бердичівських швейників надходила до 35 торгівельних закладів, переважна її більшість – зі «Знаком якості».

Керівництво фабрики з перехідним Червоним Прапором.

Про досягнення бердичівських швейників неодноразово писали і міськрайонна газета «Радянський шлях», і обласна «Радянська Житомирщина», і столичні газети. Саме завдяки їх публікаціям нині можемо відслідкувати етапи розвитку підприємства, досягнення швейників та їх проблеми, які вчасно та вдало вирішувались. У 80-ї на підприємстві виготовляли чоловічі костюми, брюки, жіночі куртки, пальта й іншу продукцію – усього понад 20 найменувань, а з урахуванням різних моделей – понад 60. Щорічно поновлювалося до 70% моделей.

Найважчим періодом у житті фабрики стали 90-і роки. Економічна криза боляче вдарила по підприємству, яке реорганізувалось у ВАТ «Бердичівська фабрика одежі»: скоротили три дитячих садка, дві їдальні, фабрика почала працювати в одну зміну. Втрата сталих економічних зв’язків змусила шукати нові шляхи виходу з кризи. З часом знайшли нових зарубіжних партнерів в особі німецької фірми «Клаус Штальманн», угорської «Централ-парк».

Керівники фабрики та технологи обговорюють нові моделі одягу.

Григорій Лінчик, який очолив підприємство у 2001 році, зумів зупинити економічний спад. Протягом наступних років фабрика працює з відомими європейськими фірмами: «Канда» (Німеччина), «Бервін» (Англія), «МЕХХ» та «Лабелс» (Нідерланди), «ЗАРА» (Іспанія), «Брага» (Угорщина) та іншими. Підприємство спеціалізується на виробництві класичних чоловічих костюмів, піджаків, брюк. Річний обсяг виробництва складав 535 тисяч одиниць швейних виробів, на ринок України випускали до 10 відсотків від загального обсягу продукції.

Місто високо оцінило працю як майстринь-швей, так і керівників Бердичівської фабрики одягу – як Антон ТКАЧУК, так і Григорій ЛІНЧИК отримали високе звання «Почесний громадянин міста Бердичева».

РОЗПОВІДЬ ПРО СЬОГОДЕННЯ

На підприємстві переконані у тому, що перші сто років свого існування бердичівська фабрика зустрічає з упевненим поглядом у майбутнє.

Бердичівська фабрика одягу, 2020 рік.

Ім’я «Бердичівська фабрика одягу» давно перетворилось на легенду, яка прославляє імідж нашого міста на весь світ. На рівні з такими корифеями промисловості Бердичева, як пивоварний завод та машинобудівний «Прогрес», наші швейники гідно несуть стяг високої якості та майстерності.

Нагороди швейної фабрики.

З 2014 року підприємство очолює Галина Іванівна СТУКАЛО, яка стала гідним продовжувачем справи свого попередника, Почесного громадянина міста Бердичева Григорія ЛІНЧИКА. Саме завдяки її організаторським здібностям фабрика діє, з року в рік виборюючи високі галузеві нагороди за якість продукції, майстерність, відповідальність перед замовниками. Головна з нагород – Платинова Зірка за якість, а остання цьогорічна – Диплом у номінації «Відповідальний бізнес Житомирщини». Відмітили Галину Іванівну й на місцевому рівні – у 2018 році голова правління за активну участь у житті територіальної громади нагороджена Орденом міста Бердичева.

Філію очолює Людмила Клавдіївна ЧЕРНЕЦЬКА, яка 28 років життя віддала роботі на філії, з них 7 років є її керівником.

На фабриці діє підготовчий цех, де приймають та зберігають тканину, офіс підготовки виробництва, розкрійна дільниця, дві лінії з виготовлення чоловічих піджаків. Також діє виробництво брюк, яке розмістили на філії, розташованій по вулиці Героїв України. Загалом, фабрика виготовляє впродовж місяця біля 20 тисяч піджаків та брюк. Нині майже 7 сотень працівників працює на фабриці, з них біля сотні – на філії.

Офісне приміщення, де фахівці забезпечують весь технологічний процес.

На сьогодні Бердичівська фабрика одягу входить до міжнародної групи FORMENS. Замовниками є такі відомі європейські бренди, як HACKETT, BURTON, Only & Sons, Marc O’Polo, ARMAND THIERRY, SANDRO, які використовують якісні тканини, фурнітуру. Окремі бренди використовують тканину, виготовлену виключно з натуральної сировини.

Розкрійний цех.

Фабрика пропонує роботу тим, хто цього потребує. І роботи вистачає. Більш того, поширення світової епідемії коронавірусу та запроваджений з цього приводу карантин фактично не вплинули ні на завантаженість ліній, ні на виконання замовлень. Їх більш ніж вистачає, нині тут виготовляють весняний асортимент. Мабуть, у цьому немалу роль відіграє і імідж бердичівських майстрів як якісних виробників, надійних партнерів. Відомий анекдот з минулого про те, що так далеко від Парижу, а так якісно шиють, давно втратив для актуальність – бердичівську продукцію нині можна побачити в магазинах всієї Європи.

Швейний цех.

Цей рік, з якої точки зору не дивись, видався для підприємства унікальним. По-перше, цього року швейники відзначатимуть воістину унікальний для промисловців Бердичева ювілей – 100-річчя від дня заснування. До поважного ювілею залишилось кілька днів, але споглядаючи на сучасне оснащення підприємства, впровадження світового досвіду менеджменту, керування виробництвом, і не скажеш, що вік бере своє. Ні! Перші сто років бердичівська фабрика зустрічає з упевненим поглядом у майбутнє.

Крокуючи стінами головного підприємства на Соборній спершу опиняєшся у своєрідному Open space – новому форматі просторового вирішення офісу, де розмістились технологи, конструктори лекала, які безпосередньо працюють із замовниками. Тут же працюють нормувальники витрати сировини, працівники з маркетингу та інші фахівці. Це сучасний спосіб організації виробничих буднів, тут зручно і затишно.

Дільниця термообробки.

На Бердичівській фабриці працюють досвідчені фахівці, до послуг яких сучасні розкрійні машини – комплекси «GERBER», що дозволяють отримати точний розкрій деталей із різних тканин. Загальна кількість працівників у розкрійному цеху сягає майже сотні. Це скромні працівники важливої справи, на яких завжди можна покластися.

Це саме можна сказати й про всіх працівників фабрики. Тут працюють люди не лише з Бердичева, але й з району. Це справжня родина, де кожен і підтримає в разі потреби, і допоможе в скрутну хвилину, адже швейники мають високий кваліфікаційний і професійний рівень.

Швейний цех філії.

На підприємстві існує когорта працівників, найбільша за своєю чисельністю. Та й відповідальність на них лежить не менша, ніж на будь-кому іншому. Це швачки та термообробниці. Саме від них залежить, як сидітиме костюм на клієнтові, чи буде він задоволений обновкою. Крокуючи вузькими рядами цеху, цікаво спостерігати, як на твоїх очах поступово з рулону тканини з’являється готовий продукт. Продукт світової якості! І саме фотокадри цехів із довгими рядами швейних машин та стелажами з напівготовими костюмами представимо й ми на сторінках нашої газети.

Розмовляючи з головою правління ПрАТ «Бердичівська фабрика одягу» Галиною Стукало, вона зауважила:

Філія швейної фабрики.

– Визначення якісного пошиття одягу передбачає безліч чинників. У тому числі точність обробки вузлів, деталей виробів, міцність з’єднань і швів, високий рівень самого технологічного процесу, відсутність виробничих дефектів. На нашій швейній фабриці рівень кваліфікації працівників, ставлення до справи розглядаються як основа забезпечення високої якості виробництва.

Хочемо побажати цьому чудовому, згуртованому роками спільної праці колективу гарних заробітків, чудових умов праці та головне – здоров’я. І напередодні ювілею сказати: нехай ваша праця завжди буде легкою та приносить лише задоволення від отриманих результатів!

Анатолій ГОРОБЧУК.