Додому НОВИНИ Влада і громада Страшна історія і шокуючі цифри: День вигнання нацистських окупантів із України

Страшна історія і шокуючі цифри: День вигнання нацистських окупантів із України

837
ПОДІЛИТИСЬ

Чудова осінь фарбувала доли
Й веселкою переливалися ліси,
Коли у жовтні, в ту далеку пору
Нам визволителі свободу принесли

714 спалених міст і 28 тисяч сіл, підірвано понад 5 тисяч залізничних мостів, зруйновано 325 вузів, технікумів, шкіл, 10 мільйонів залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств – статистика, яка шокує.

Саме такий слід лишили по собі нацисти. Сьогодні, 28 жовтня, українці згадують зі сльозами на очах історію і відзначають День вигнання нацистських загарбників із території України.

Згадаємо, у ході Другої світової війни 1941-1945 років саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від нацизму.

Під час визволення України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 мільйонів осіб, протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року.

27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня – це день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників за межі сучасної території України. День визволення України від нацистських загарбників був вписаний тоді до національного календаря сучасної України.

Кожен раз в цей День ми згадуємо… Згадуємо про тих, хто так і не повернувся з цієї війни. Про тих, хто кров’ю і потом боровся за нашу свободу. Про тих, хто першим прийняв на себе цей страшний удар і про тих, чиї життя були покалічені і зруйновані іншими людьми.

Традиційно, 28 жовтня відбуваються вшанування ветеранів та полеглих у війні воїнів, виставки військової техніки.

Крім того, у навчальних закладах влаштовують урочисті заходи зі вшанування українських героїв, які боронили нашу Неньку.

У Бердичівському загальноосвітньому колегіумі №14 Житомирської області для учнів була оформлена книжкова виставка “У війні палала Україна”. Протягом тижня (з 22 по 26 жовтня) відбулися заходи, спрямовані на вшанування пам’яті героїв: година шани “Все пам’ятає батьківська земля – і грім гранат, і визволення день”, історична панорама “Ми пам’ятаємо, хто в лиху добу, в броні важкій віддав останні сили”.

У рамках години шани завідувач бібліотекою Кисельова Наталія Петрівна нагадала учням колегіуму про те, що мільйони людей забрала війна. На окупованій території нацисти знущалися над мирним населенням та військовополоненими, вкрили Європу павутиною похмурих катівень. Кров холоне в жилах при згадці про такі табори.

“Минають десятиліття… Сьогодні вже мало залишилося у живих тих, хто зі зброєю у руках захищав тоді нашу країну. З кожним роком їх невблаганно стає все менше і менше. Але в пам’яті народній ніколи не погасне подвиг тих, хто боровся і поліг за визволення рідної землі”, – наголосила Наталія Кисельова.

Під час проведення історичної панорами “Ми пам’ятаємо, хто в лиху добу, в броні важкій віддав останні сили” бібліотекар мала нагоду показати учням 1-4 класів мультимедійну презентацію.

На виховній годині класними керівниками було проведено уроки мужності “За мир у всьому світі – це значить за життя”. Вчителі історії Чурчун Ніна Іванівна та Ценко Алла Анатоліївна провели тематичні уроки з історії України “Україна пам’ятає подвиг солдата” та “Часи не обирають”. Для учнів 10-11 класів був організований перегляд та обговорення фільмів про події ІІ Світової війни “Від Сходу до Заходу: вигнання нацистів”.

Під час уроків вчителі географії Григорцевич Олександр Валерійович та Калінська Алла Володимирівна обговорили з учнями втрати, які зазнала Україна в ході війни. За роки війни Україна втратила 8 мільйонів населення, із них у боях загинуло 2,5 мільйони, знищено військовополонених і цивільних осіб, померлих від голоду та відсутності медичної допомоги – 5,5 мільйони українців. Отже, загинуло майже 20% населення, тобто кожний п’ятий мешканець України.

Крім того, у колегіумі був проведений конкурс малюнків, плакатів, пісень та віршів на теми “Ми проти війни”, “Солдатській Славі вклоніться”, в якому взяли участь учні 1-11 класів.

28 жовтня неможливо не згадати імена героїв. Учні вшанували світлу пам’ять Героя Радянського Союзу Шевиріна Валентина Михайловича.

Проведення загальношкільної лінійки “Вклонися, моя Україно, цим людям величним і скромним” завершило тиждень, присвячений Дню вигнання нацистських окупантів з території України. Учні та педагогічні працівники, адміністрація колегіуму вшанували пам’ять загиблих героїв-визволителів хвилиною мовчання. Директор колегіуму Григорцевич Олександр Валерійович звернувся до колег та учнів з промовою, в якій наголосив: “Україна ніколи не за буде цей тернистий шлях, через який ми йшли до свободи і справедливості. Ми пам’ятаємо усіх героїв, чия боротьба, самовіддана праця і героїзм сприяли звільненню України!”.

Вічна пам’ять загиблим! Честь і слава живим героям!

Клімчук Віта Михайлівна,
секретар Бердичівського загальноосвітнього колегіуму №14.