Додому НОВИНИ Влада і громада Так димно…

Так димно…

395
ПОДІЛИТИСЬ

Останнім часом збільшилась кількість мешканців міста та району, що скаржаться на погіршення умов проживання через господарську діяльність різноманітних підприємств, що використовують для обігріву приміщень, або у технологічних процесах альтернативні види палива. Також звернення стосуються спалювання сухої трави, тощо.

Доволі часто як підприємці, так і звичайні люди нехтують правами громадян на чисте повітря і використовують для спалювання відходи виробництва, побутові відходи, при згорянні яких у атмосферу виділяється чи не уся таблиця Менделєєва. Дуже часто при нагріванні зокрема полімерів у повітря виділяються діоксини, бензоли, інші речовини, що призводять до виникнення онкологічних захворювань. Подібне, ще й із додаванням суміші радіонуклідів, відбувається і при спалюванні сухої рослинності обабіч доріг, смітників. Тривале використання таких горючих матеріалів у котлах промислового, або побутового типу призводить до накопичення токсичних речовин в організмі людей і особливо дітей, що проживають неподалік від таких джерел викидів. Згодом це може спричинити погіршення стану здоров’я, виникнення та розвиток хронічних захворювань системи дихання, обміну речовин, тощо.

Варто нагадати, що відповідно до вимог ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов’язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов’язані:

  • здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
  • вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
  • забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
  • здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

У ст. 11 вказаного Закону міститься вимога до суб’єктів господарювання щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Отож при здійсненні підприємницької діяльності, опаленні виробничих та житлових приміщень, прибиранні на прилеглій до домоволодінь території необхідно поважати право людей на чисте довкілля, зокрема повітря, а не чекати, поки постраждалі будуть скаржитись на погіршення умов проживання чи перебування. І тоді, можливо, чистота як у Європі, стане трохи ближчою.

Недарма відомий класик Антуан де Сент-Экзюпері казав: “Ми навчилися парити в атмосфері, як птахи, купатися у воді, як риби, зараз нам залишилося навчитися лише жити, як люди”.

Сергій Колубовський.