Додому НОВИНИ Влада і громада Тетерівська об’єднана громада отримала субвенцію в 12 млн. грн.

Тетерівська об’єднана громада отримала субвенцію в 12 млн. грн.

1191
ПОДІЛИТИСЬ

Ще минулого року постало питання децентралізації. Замислився про процес об’єднання громад і Житомирський район. Тоді Денишівський сільський голова, а нині очільниця об’єднаної громади з центром у Тетерівці – Валентина Ільницька, в першу чергу, переймалась добробутом та долею села. Останньою краплею стало прийняття нового бюджетного кодексу. Село залишилося без ПДФО від санаторію, фактично без коштів для існування.

“Ми звертались до району за допомогою, а в них, як завжди коштів було обмаль. В 2014 році нам взагалі нічого не дали. Але з прийняттям закону щодо децентралізації та об’єднаних громад, я зрозуміла, якщо ми об’єднаємось, то в нас буде свій дохід, буде за що працювати”, – розповідає Валентина Ільницька.

Шлях до об’єднання в громаду легким не був, але ніхто цього і не обіцяв. Були і довгі обговорення з людьми та депутатами. Не обійшлось без супротивників. Але з ініціативи більшості депутатів, було вирішено звернутись з пропозицією щодо об’єднання до Корчаківської та Буківської сільських рад. Планувалось об’єднати хоча б ці три сільські ради з центром в Денишах.

Втім, Корчаківська сільська рада ініціативу не підтримала. Прийняла цю ініціативу Буківська сільська рада, бо вона була глибокодотаційна. Очевидно, і Тетерівка не хотіла бути з містом Житомиром, тому надіслала Денишівській сільській раді ініціативну пропозицію щодо об’єднання. Більшість депутатів Денишівської сільської ради підтримали ініціативу об’єднання з Тетерівською та Буківською. Підписали погодження з центром у Тетерівці.

“Я знайшла зерно. Село має розвиватись. Дороги – вбиті, садочка нема… Є дуже багато робіт, на які ми мали б просити гроші. І є шанс мати гроші і робити все самотужки”, – запевнює Валентина Ільницька.

Сьогодні до об’єднаної територіальної громади, очолюваною Валентиною Ільницькою, входить 11 сіл та 4 сільські ради. Як об’єднання, громада почала діяти з 1 січня 2016 року. Затвердили статут, пройшли реєстрацію і решту необхідних процедур.

Перші три місяці пішли на формування структури управління. При цьому, жодна людина з жодної сільської ради – не лишилась роботи. Кожному знайшли місце. Структура виконкому налічує 60 співробітників, з них – 5 вакансій. В Тетерівській об’єднаній громаді працює 55 чоловік. Це фінансове управління, центральна бухгалтерія. З району запросили працювати людей, які мають кваліфікацію.

Відділ освіти Тетерівської об’єднаної громади налічує 5 співробітників – вчителів з досвідом роботи: начальник відділу, 3 методисти та 1 інспектор. Нещодавно, для школярів придбали підручники, на яких раніше коштів не вистачало. В березні придбали автомобіль. Відтепер очільниця об’єднаної громади – Валентина Ільницька, чи не щотижня буває в кожному селі.

Щодо медичної галузі, то спочатку взяли за контрактом лікаря, а після отримання відповідної ліцензії, створили власний центр з надання медико-санітарної допомоги.

З 1 серпня фінансистами планується об’єднання всіх коштів амбулаторій та ФАПів та передача в центр на баланс. Центр складається з 2-х амбулаторій, 4-х ФАПів та фельдшерського пункту. Ще в лютому зробили ремонт у всіх приміщеннях. В майбутньому, планують придбати медичну техніку.

На 1 січня держава надала субвенцію на медицину в Тетерівську об’єднану громаду – 3 млн. 800 грн. Громада виділила 4 млн. грн. в районну лікарню за те, що вони обслуговують та лікують місцевих жителів.

Освітянська субвенція склала – 5 млн. 183 грн. Так, як в Тетерівській об’єднаній громаді є дві школи I-III ступенів та одна щкола I-II ступенів, із залишку бюджету додали ще 771 тис. грн. Базова дотація надана державою склала – 1 млн. 073 грн.

Для порівняння, якщо бюджет 4-х сільських рад в 2015 році нараховував приблизно – 5 млн. грн., то на 1 січня 2016 року бюджет Тетерівської об’єднаної громади склав – 18 млн. грн.. Різниця – відчутна.

Ось, що саме говорить Ігор Гундич, заступник голови Житомирської ОДА з питань децентралізації: “Сьогодні держава готова віддати 60 % ПДФО (податки, які раніше надходили в державний бюджет). Готова надавати спеціальні субвенції, які йдуть тільки на об’єднані громади, з державного фонду регіонального розвитку давати гроші на інфраструктуру. Держава вже це робить. По нашій області створено 10 об’єднаних територіальних громад, у вигляді субвенцій сьогодні їм виділено 54 млн. грн. Наприклад, Тетерівська об’єднана громада по цій субвенції отримала 12 млн. грн. За ці кошти ця громада відновлює школу та ще ряд об’єктів. Сьогодні кожна така громада, яка буде утворена – буде мати такий додатковий фінансовий ресурс”.

Тетерівська об’єднана громада виконала місцевий бюджет на 96% вже за перше півріччя. За отримані 2 млн. грн. перевиконання – ремонтували, утеплювали та співфінансували.

Вони скористались можливістю самостійно господарювати, погодились на умови, розраховуючи на себе та підтримку держави. Результат говорить сам за себе. Мотивація розвитку єдина – добробут рідного краю та людей, що живуть в ньому.

Інна Солодка.