Додому НОВИНИ Культура У Києві відбулась прем’єра документального фільму “Шлях до Бабиного Яру”

У Києві відбулась прем’єра документального фільму “Шлях до Бабиного Яру”

454
ПОДІЛИТИСЬ

Нещодавно у приміщенні Київської міської державної адміністрації відбувся прем’єрний показ документального фільму ізраїльського кінодокументаліста Бориса Мафціра “Шлях до Бабиного Яру” (“The road to Babi Yar”). Глядач побачить розповідь про трагедії українських міст: Вінниці, Житомира, Львова, а також і нашого Бердичева.

Борис Мафцір, уродженець Риги, репатріювався до Ізраїлю у 1971 році. Він давно виношував ідею донести до людей невідому історію Голокосту радянських євреїв. І ось така можливість йому представилась.

Фільм “Шлях до Бабиного Яру” дозволяє побачити та зрозуміти як і чому відбулась трагедія Бабиного Яру – злодійського вбивства 29-30 вересня 1941 року 33.731 євреїв. Документальна стрічка розповідає, як за короткий час – з 22 червня по 29 вересня 1941 року – нацистам вдалось створити налагоджену систему масового знищення єврейського населення, і як при цьому вони використовували допомогу місцевих жителів.

У новому фільмі Борис Мафцір залишився вірним підходу, виробленому в попередніх серіях циклу. Знімальна група побувала в багатьох населених пунктах України, у тому числі і в Бердичеві. Ізраїльські документалісти проводили бесіди зі свідками у тих же місцях і в ті ж дати, коли відбувались події 1941 року. Усього протягом 2016 та 2017 років відбулось три кінематографічні експедиції.

Борис Мафцір залучив до розмови про події 75-річної давності свідків – євреїв і неєвреїв, а також професіоналів-істориків. Свідки розповіли про те, що відбулось, показували конкретні місця, де розгортались події, та по мірі сил відповідали на уточнюючі запитання. Що стосується істориків з Ізраїлю, України, Росії, США, то вони виступали не лише в ролі “гідів” на місцях масових вбивств, але й давали розгорнутий аналіз того, що відбувалось.

Зйомки у Бердичеві та його околицях відбулись на початку липня минулого року. Оповідачем виступив місцевий краєзнавець Анатолій Горобчук.

На екрані змінюються один за одним пасторальні пейзажі, ліси та береги річок, заповнені відпочиваючими місцевими жителями. І лише голоси ведучого та свідків, а також пам’ятні обеліски повертають нас до жорстокої реальності та примушують здригнутись, уявивши себе в поряд із тими, хто йшов до Бабиного Яру під прицілами гвинтівок.

Після презентації фільм став доступним для вільного перегляду в мережі Інтернет. Переглянути “Шлях до Бабиного Яру” можна на сайті проекту “По следам неизвестного Холокоста” за наступним посиланням:

http://www.holocaustinussr.com/the-road-to-babi-yar-hebrus/

Анатолій Горобчук.