Додому НОВИНИ Влада і громада У рядах тюремних порідішає: новий закон дарує волю

У рядах тюремних порідішає: новий закон дарує волю

623
ПОДІЛИТИСЬ

sud_1Одеситка Віра Русецька вимагає у Бердичівського міськрайонного суду звільнити її чоловіка з 70-ої міської колонії. Річ у тім, говорить жінка, що в Україні з кінця грудня минулого року набрав чинності закон, яким передбачено зарахування судом строку попереднього ув’язнення з розрахунку один день перебування у СІЗО за два дні позбавлення волі.

“Вийшов зараз закон про зміну покарання 1 день за 2. Написали ми, чоловік – засуджений та я – його дружина, клопотання, щоб нам зробили перерахунок. На це отримали відповідб, що мій лист отримано 19-го числа. Я приїхала, мені сказали, що будуть переглядати справу, хоча написано, що звільняти треба негайно плюс 14 днів на перегляд справи. Але чоловіку назначили суд на 17 лютого”, – говорить Віра Русецька.

Чоловік пані Віри Олександр відбуває покарання у Бердичівській виправній колонії з 2006-го року. З її слів, відповідно до нового закону йому мали би скасувати сім років тюрми. Наразі Олександру Русецькому до закінчення загального терміну відбування покарання лишилося 80 днів. Разом із дружиною вони наполягають: коли є закон, то його треба дотримуватися. Відтак, коли рахують день за два, то ув’язнений вже має бути вільним.

“У нього дуже хвора мама. Коли сталося таке з моїм чоловіком, у неї стався інсульт і вона частково прикована до ліжка. Хочеться, щоб вона дочекалася його. Ми повинні дотримуватися закону. То де ж цей закон? Перерахуйте і назначте дату як треба”, – каже Віра Русецька, дружина ув’язненого.

У чергове приїхавши з Одеси до Бердичева шукати правди, Віра Русецька сподівалася на підтримку рідних інших в’язнів. Та до суду довелося йти самій.

“Просто немає правди і на тих людей, що по ту сторону огорожі, просто наплювати. Там є чоловік, у якого 8 лютого закінчується термін. А суд йому назначили на 11 число. То як це працює наш суд”, – обурюється пані Віра.

sud_3Голова суду Геннадій Заїка пояснює: лише за добу до них надходить як мінімум 130 заяв від ув’язнених з вимогою переглянути їхні терміни ув’язнення. До того ж, Бердичівський суд є єдиним в Україні, під юрисдикцією якого знаходиться три установи відбування покарань. У них наразі знаходиться понад тисяча засуджених.

“У нас всього три судді, які розглядають кримінальні провадження чи заяви про дострокове звільнення. Один зараз без повноважень, другий – уже півтора роки без них. Весь вал роботи переноситься на одного суддю. Верховна Рада чомусь не вирішує цього питання. А в районних центрах біля Бердичева склалась ситуація, коли в суді 1 чи 2 судді і немає колегії”, – пояснює Геннадій Заїка.

Із сусідніх районів усі кримінальні провадження, де санкція статті передбачає понад 10 років позбавлення волі, теж розглядаються у Бердичівському міськрайонному суді.

“Ми розуміємо, що у законі зазначено два тижні на розгляд справи. Але суддя фізично не може цього зробити. Бо справи у кожного судді призначені на півтора місяці вперед. Щодня маємо по 3-5 справ. Якщо на кожну справу виділяти по 2-3 хвилини, то тисячу заяв ми усе одно не розглянемо”, – зазначає голова суду.

Зважаючи на те, що жінка засудженого Олександра Русецького не місцева, голова суду пообіцяв посприяти пришвидшенню розгляду справи її чоловіка. І вже наступного дня було призначено судове засідання, аби переглянути його термін ув’язнення.

Наразі Віра Русецька має на руках ухвалу Європейського суду, щоб в Україні переглянули справу її чоловіка. Втім, досі цього не зроблено.

Після того, як з чоловіком повернеться до Одеси, жінка має намір шукати правди у судах і далі.

sud_2“Заберу чоловіка додому. Будемо писати і вимагати суду, щоб у Хмельницькому, де його судили, розібралися і щоб нам давали компенсацію. Бо його посадили ні за що. Він виявився водієм, який з’явився не в тому місці і не в той час. Ми писали у Верховний суд, Європейський суд, щоб у Хмельницькому розібралися. Та маємо поки одну лише відписку”, – каже Віра Русецька.

Юлія Сінєльнікова, Віталій Яремчук