Додому НОВИНИ Культура Хору ветеранів Бердичева – 35 років!

Хору ветеранів Бердичева – 35 років!

783
ПОДІЛИТИСЬ

Чудовий ювілей в листопаді 2018 року відзначає хор ветеранів праці міського Палацу культури ім. О.Шабельника – 35 років із дня заснування. Вікова категорія хористів – від 55 до 90 років. Це ветеранська категорія людей мудрих, незламних, співочих, закоханих у пісню, в українську культуру. За плечима ветеранів нелегкий життєвий шлях, іноді вкритий тернями, людей, які дали суспільству чималий внесок сил і розуму, знань і таланту, сумління і досвіду, та залишились молодими душею, сповнені добра і любові до людей. Ось і співають хористи для людей, для радості, для краси і миру. Дехто з них вже співає у хорі 30-35 років.

Для людини 35 років – вік розквіту сил і талантів. Наш хор також знаходиться у розквіті своєї творчості. Колектив щоразу виступає з новими творами, втілює у життя свої творчі наміри і гідно несе по життю почесне звання Народного аматорського хорового колективу України.

Трохи історії з народження хору.

Колектив був організований у 1983 році як хор ветеранів війни та праці співочих геройських людей з ініціативи міської ради ветеранів Бердичева. До складу хору увійшли визволителі Бердичева – В.І.Удовидченко, І.В.Павленко, С.Й.Лівінський, ветерани війни В.О.Кашеварова, М.П.Кабакова, Є.М.Гепко, А.Г.Садук, В.М.Лафаренко, А.О.Лисенков, а також ветерани праці. Усього хор налічував 42 учасника. Першими керівниками хору були М.Дідук та Т.Муляр. І лише з 1983-го по 1985 рік хор дав 25 концертів на підприємствах міста, площах, госпіталі ветеранів війни.

У жовтні 1987 року хор очолив молодий, енергійний хормейстер Юрій Петрович В’ялов, випускник Одеської консерваторії. Почалась серйозна, кропітка робота над структурною реорганізацією хору. Хор поділили на 4 партії: сопрано, альтів, тенорів, басів. У репертуар ввели твори А капела, що підняло хор на ще вищий рівень і дало підставу для завоювання хором звання Народного.

Народний аматорський хор неодноразово нагороджувався дипломами, грамотами та цінними подарунками. У його активі – Диплом Міністерства культури СРСР. Хор – переможець телевізійного музичного конкурсу “Сонячні кларнети” (1992), має почесну Грамоту Бердичівської міської ради, управління культури облдержадміністрації (1997), Диплом облради ветеранів (2002). Хор має Почесну Грамоту Міністерства культури України за 1-е місце в конкурсі “Зорі Полісся” у 2002 році. У 2003 році хор отримав 1-е місце в обласному фестивалі ветеранських творів.

У 2005 році з числа хористів сформували ансамбль української народної пісні “Бердичі”. У 2007 році на обласному фестивалі “Лесині джерела” ім. А.Пашкевича цей гурт отримав 1-е місце в номінації “Ветеранські гурти”. Ансамбль є постійним учасником Міжнародного літературно-мистецького свята “Лесині джерела” у Новоград-Волинському.

Наш хор ветеранів є знаним у Бердичеві, на Житомирщині, в Україні. У цьому є велика заслуга його керівника Юрія В’ялова, який очолює хор понад 31 рік. У цьому є велика заслуга всіх хористів. Бо хор – це, насамперед, люди, співочі, талановиті, харизматичні. Ніби у родючий ґрунт, потрапляє сумлінна праця хормейстера у душі хористів. І тоді звучать пісні у виконанні Народного хору на багатьох концертних майданчиках міста, госпіталі ветеранів війни, у МПК ім. О.Шабельника, на площі Центральній, біля Меморіалу Героям України біля Вічного вогню, у школах…

Про кожного хориста, його життя і творчість можна писати романи. На шпальтах газети це буде коротка характеристика.

Ольга Омелянівна Яцюк. Про неї окрема мова. 32 роки вона була неперевершеним організатором хору – його старостою, його душею. Маючи абсолютний слух, гарний смак, Ольга Яцюк – чудовий альт. У 2015 році Ольга Омелянівна передала важелі правління поважній, гарній хористці Олені Мазур, залишившись почесною учасницею хору.

Понад 30 років співає у хорі Марія Домбровська, за що їй честь і хвала. У будь-яку погоду жінка, залишивши свої справи і домашнє господарств, поспішає на репетицію, на концерт хору, бо знає, що вона і її голос потрібні людям.

Понад 20 років присвятили хору співачки Раїса Повніч, Меланія Курсіна, Антоніна Радченко, Тетяна Щенявська, Людмила Кіраль, Михайло Слюсар, Зінаїда та Юрій Чебаненки, Валентина Пиріг, Ольга Протасевич, Валентина Опанасенко, Мирослав Ясельський.

Трохи менше 20 років співають у хорі Галина Кучук, Броніслава Мазнійчук, Юрій Лукуц, Михайло Багнюк, Петро Гудзь, Олена Мазур, Юрій Кирилюк, Галина Романчук, Олена Ольховська, Лідія Цимбалюк, Жанна Голуб, Людмила Дюжова.

2 роки, як прийшла до хору Ольга Козаченко і відразу ж стала солісткою та співає в ансамблі “Бердичі”. А наймолодша співачка за терміном в хорі і за віком – Тетяна Моркотун.

Тільки 2 роки співає у хорі чудовий бас – Микола Поліщук.

До речі, хор постійно поновлюється новими хористами. І ось уже у 2017 році у нас організовано чоловічий ансамбль “Невгамовні” – поки що єдиний в області ветеранський чоловічий ансамбль (октет), який у травні 2018 року на обласному фестивалі отримав відзнаку.

Варто окремо сказати про солістів хору. Це – Раїса Повніч, Тетяна Щенявська, Людмила Кіраль, Михайло Слюсар, Мирослав Ясельський, Зінаїда та Юрій Чебоненки, Олена Мазур та Юрій Кирилюк, Галина Романчук, Ольга Козаченко. Кожен хорист є окрасою хорового колективу, кожен має свій неповторний голос, хоча у хорі наші голоси звучать в унісон.

Вже пішли, на жаль, у вічний вирій чимало гарних співаків: В.Удовиченко, І.Павленко, З.Лукашова, О.Мознійчук, В. Башинський, О.Реготун, Ю.Савченко, Б.Тарасюк, А.Прасков, А.Богомаз, Н.Буржеловський, С.Костюкова, Л.Святецький, М.Казмирук, В.Кашоварова та інші ветерани. Вічна їм пам’ять.

У репертуарі хору 95 пісень: народні, класичні, пісні наших земляків І.Сльоти, А.Пашкевича, О.Стадніка, а також Т.Петриненка, О.Сидорука, пісні в обробці М.Леонтовича, В.Їжака, Ю.В’ялова.

Слід відзначити сумлінну, гарну роботу концертмейстера хору Тараса Дем’янчука.

Хор ветеранів відзначає своє 35-річчя. І при цьому за доброю традицією, ми пам’ятаємо про день народження кожного хориста, співаючи йому “Многая літа!”.

То ж бажаю нашому хоровому колективу і окремо кожному учаснику хору, хормейстеру і концертмейстеру здоров’я міцного, щастя рясного на многая літа. І усім нам миру на нашій рідній українській землі.

Дарую власний вірш:

Заспіваю пісню – посміхнеться доля
І сердечна радість вирветься на волю,
Запалає білим цвітом черемшина,
Зашумить зеленим листям яворина.
Закружляє в небі полохливим птахом,
Полетить за обрій журавлиним шляхом.
І розтане в теплих обріях весняних,
Заспіваю пісню – молодою стану.
Заспіваю пісню – відгукнеться щастя,
Буде моя пісня, мов святе Причастя.

Ольга Протасевич, член НСЖУ,
співачка хору ветеранів м. Бердичева.