Додому НОВИНИ Влада і громада Чи варто знову винаходити колесо?

Чи варто знову винаходити колесо?

465
ПОДІЛИТИСЬ

Зокрема таке «колесо» ефективно діє у Польщі, де земельна реформа вважається однією з найуспішніших. Тут законодавство щодо ринку землі змінювалось кілька разів. До тих пір, допоки не добились прийнятного для всіх сільгоспвиробників результату. Задля цього створили спеціальне Агентство сільськогосподарської нерухомості з широким колом повноважень (у нас же немає навіть профільного міністерства).

У Польщі законодавчо закріплено, що основа сільськогосподарського виробництва – це сімейне фермерське господарство. Згідно закону фермер, який купував землю у Державного земельного фонду, сплачував лише 20% її вартості, а решту – впродовж наступних 20 років. Причому землю, придбану із земель державної власності, не можна перепродувати. Її має право викупити лише держава.

І щодо іноземців: протягом 12 років у Польщі діяв мораторій на продаж землі іноземцям. З 2016 року їм придбати землю можна, але при виконанні цілої низки умов. І навіть якщо іноземець відповідає цим вимогам, він може набути у власність земельну ділянку лише тоді, коли її не захоче придбати ніхто з членів родини продавця чи місцевих фермерів.

А тепер щодо наших реалій. Чому так тривожаться дрібні та середні фермери? Наведу приклад із життя: фермер рік тому, коли й мови не було про земельну реформу, отримав кредит на п’ять років на розвиток власного бізнесу. Нині ж внаслідок відкриття ринку у нього може залишитись умовно не 500 гектарів, а вдвічі менше. З чого тоді віддавати кредит, якщо майбутні прибутки значно скоротяться? Цілком очевидно, фермер стане банкрутом. І це стосується не лише фермерів, а й значної кількості дрібних постачальних організацій. І не лише місцевих, але й всеукраїнських, адже фермери закуповують і техніку, і запчастини, і гербіциди, і насіння та багато чого іншого.

Отже, у такій невизначеній ситуації фермеру думати про перспективне планування просто неможливо.

Загалом, необдумане впровадження ринку землі може призвести до ефекту «доміно», коли постраждають не лише фермерські господарства, але й ціла низка дрібних постачальників.

До впровадження ринку землі в Україні необхідно підійти дуже виважено, враховуючи як досвід власної країни, так і вивчаючи досвід та помилки інших держав, де земельна реформа вже відбулась.

Володимир Кравченко.