Додому НОВИНИ Влада і громада Чи існує варіант об’єднання, який влаштовує всіх?

Чи існує варіант об’єднання, який влаштовує всіх?

417
ПОДІЛИТИСЬ

У понеділок у приміщенні райдержадміністрації відбулось громадське обговорення щодо перспективи добровільного об’єднання територіальних громад Бердичівського району.

Сама назва цього заходу для тих, хто слідкує за перебігом подій щодо об’єднання громад Бердичівщини, мала деяку двозначність: мова йде про об’єднання тих громад, які нині не входять до жодної з існуючих ОТГ, чи все ж мова про загальне об’єднання в єдину територіальну громаду, яка об’єднає практично весь Бердичівський район (звичайно, без урахування тієї, яку приєднають до міста Бердичева). Додав напруги в процес обговорення і короткий вступ на початку заходу голови районної ради Максима Самчика, в якому він зазначив, що в майбутньому бачить саме такий розвиток подій – існування єдиної потужної громади, яка відображатиме інтереси всієї Бердичівщини.

Але як відомо, 4 грудня з’явилось Розпорядження Кабінету Міністрів України 1215-р, яким вносяться зміни до перспективного плану формування територій громад Житомирської області. Згідно цієї редакції перспективного плану на території Бердичівщини має стати п’ять ОТГ: Семенівська, Гришковецька, Райгородоцька, Швайківська, до яких має приєднатися новоутворена Бердичівська міська ОТГ. Про Скраглівську громаду, перспективи утворення якої обговорювались всього декілька тижнів тому, мова не йде взагалі. Села, які планувалося підпорядкувати Скраглівці, згідно вищезазначеного Розпорядження розділили між іншими громадами: Малосілківську та Скраглівську сільські ради підпорядкують Швайківській ОТГ, Гардишівську, Озадівську, Романівську та Іванопільську (Чуднівський район) ради приєднують до Райгородоцької ОТГ, а Бистрицьку – до Бердичева, утворивши Бердичівську міську ОТГ.

Але те, що почули присутні в залі представники громад району, здивувала багатьох. Так, як пропонують керівники Житомирщини, нині має втілитись у життя зовсім інший варіант – до Бердичева планують приєднати Скраглівську сільську раду, а Гардишівська, Озадівська, Романівська та Бистрицька, як і Садківська, повинні ввійти до складу Семенівської ОТГ.

Новий варіант об’єднання фактично поляризував громадськість. Те, що проти такого варіанту виступає керівництво Семенівської громади, зазначила і як її очільник Наталія Семенюк, так і представники громади у своїх виступах із місць. Але їх аргументи не сприймались ні Віталієм Бунечком, ні представниками у першу чергу Бистрика.

Громадське обговорення в окремі моменти переходило межі толерантності та скочувалось на особисті образи та звинувачення. Тому головуючому губернатору доводилось час від часу зупиняти не в міру палких прихильників чи противників цього варіанту об’єднання, аргументуючи тим, що «велика» Семенівська громада отримає додаткові надходження у розмірі більше двох мільйонів гривень на рік та зможе ефективно вирішувати питання власного розвитку.

Громадське обговорення тривало трохи менше години. Так як і планувалось, керівництво області почуло думку громад. Яким чином має далі просуватись майбутнє об’єднання, покаже час. Але вже нині Семенівська громада звернулась із відповідним листом до Президента України, в якому виклала свою позицію щодо небажання створювати «велику» громаду. Зрозумілою є й позиція Бистрицької сільради, яка нині є фінансово спроможною, але, як стає зрозумілим, не бажає доєднатись до Бердичева, вбачаючи значні для себе у цьому мінуси.

Час добровільного об’єднання громад стрімко спливає. Пройде всього нічого, і ці питання вирішуватиме держава. Але як вона їх вирішуватиме, хто до кого буде приєднаний – питання залишається відкритим. Чи не втратять ініціативу діючі громади, чи виграють «неприєднані» від примусового об’єднання? Питання не риторичні, і думати про це ще є час.

Анатолій Горобчук.