Додому НОВИНИ Культура Швайківка: “Село моє – родинне джерело”

Швайківка: “Село моє – родинне джерело”

798
ПОДІЛИТИСЬ

Серпень – кінець літа, останній місяць тепла й сонця. У цей місяць хлібороби підводять підсумки жнив, адже зібраний урожай стане показником, чи бути господарям із прибутком. А ще серпень – це пора, коли сільські громади зазвичай відзначають День села. Ось і нинішні вихідні не стали винятковими – святкували у трьох селах Бердичівщини: Маркушах, Половецькому та Швайківці.

Літня природа просто заворожує, очі радіють від неймовірних яскравих кольорів і безкраїх райдужних полів. Всюди відчувається подих життя… Саме так у неділю зустрічало гостей село Швайківка, що розкинулось на обох берегах Гнилоп’яті.

Тарас Яригін – наймолодший із нині діючих сільських голів Бердичівського району. Молодий, але не ранній – впродовж року, що очолює цю сільську громаду, зумів здійснити достатньо справ, за які не соромно й відзвітувати. Однією з них став оновлений Будинок культури. І саме у ньому, як виявилось згодом, уперше в історії Швайківки громада відзначила День села.

Свою історію Швайківка веде з XVII століття. Достеменно невідомо, звідки пішла його назва. Одні дослідники стверджують, що походить вона від імені струмка Шваю — невеличкої притоки Гнилоп’яті. Інші – від слободищенських укріплень-свай, за якими власне й розмістилось село. Про ці версії, та власне історію самої Швайківки розповів присутнім Сергій Остапович Павлюк – педагог-ветеран, колишній учитель історії швайківської школи. Його розповідь була насичена численними фактами та цікавинками. Зокрема, саме швайківчани стали одними з перших, хто на землях Житомирського повіту на той час Волинської губернії виступив проти панщини та свавілля землевласника (і це ще до часів скасування кріпосного права). Саме швайківчани у грудні 1920 року, обурені діями загону, який прибув для збору податків і продовольства, побили продармійців та представників радянської влади. За це у 1930-х роках учасників тих подій піддали репресіям та звинуваченням в участі у політичних бандах, антирадянських організаціях. А ще більш як 100 односельчан загинули у роки Другої світової війни…

Нині історію села пише нове покоління. Якщо старше пам’ятає події Чехословаччини та Афганістану (під час останніх загинуло троє випускників Швайківської загальноосвітньої школи), то сьогодні швайківчани беруть участь у бойових діях на Сході, захищаючи мирне життя своєї країни.

Привітати сільську громаду прибули численні гості. Це заступник голови райдержадміністрації Людмила Димидюк, голова Бердичівської районної ради Софія Томашевська, керуючий справами виконавчого апарату районної ради Віктор Лащук, депутат районної ради Василь Любченко, голова сільської ради села Райки Майя Семенюк. Хлібом-сіллю зустріли шановних гостей, у відповідь отримали слова подяки – за добрі справи, за згуртовану громаду, за мирну працю на благо сільської громади та Бердичівщини у цілому.

У своєму виступі заступник голови райдержадміністрації Людмила Димидюк, зокрема, закликала: “Шановні швайківчани! Бережіть славні традиції свого села, звичаї та свята, примножуйте їх! Нехай любов до рідного села надихає вас на нові звершення та досягнення”.

Пролунали слова подяки також від народного депутата України Олександра Ревеги. Від його імені та від себе особисто Софія Томашевська привітала присутніх з Яблуневим Спасом, подякувала ветеранам Швайківки. Вона вручила найстарішим жителям села від імені депутата цінні подарунки. Софія Томашевська зазначила: “Як голова районної ради, і за сумісництвом як представник народного депутата Олександра Ревеги, хочу повідомити, що Олександр Васильович сказав: я сьогодні відзначаю людей старшого віку, які жили і працювали для розбудови цієї громади, які докладали максимум зусиль, аби сьогодні Швайківка була таким гарним і мальовничим селом. Ми ж від депутатського корпусу Бердичівської районної ради визначили для себе пріоритет – це молодь вашого села. Сьогодні хочу вказати, що не дивлячись на те, що у нас в районі Тарас Яригін – це наймолодший сільський голова, у нього дуже гарне майбутнє.

Я дуже рада, що молодь тягнеться до цього села. Що ви не забуваєте, звідки ви родом, не забуваєте, звідки ваше коріння. Хочу щиро подякувати кожному з вас за ту краплинку любові, яку ви віддаєте своїй громаді, за той вклад, який вносите у розвиток громади. Особливо хочу звернутися до людей старшого віку, які віддали селу стільки років важкої праці. Щиро вдячна усім вам!”.

Як гласить народна мудрість, “Жінка тримає на своїх плечах три кутки хати, а чоловік – один”. Тому одними з перших, хто почув слова подяки цього святкового дня, стали багатодітні матері. З рук представника одного зі спонсорів свята ТОВ “Зелений Вал” цінні подарунки отримали Ніна Жирна, Ольга Агєєва, Галина Єфімова, Лідія Циплюк, Галина Рихліцька та Надія Сапонюк. Відзначили організатори й найстарішу жительку села – Людмилу Пендюр, яка відсвяткувала 94-у річницю від дня свого народження. Також згадали про наймолодшу жительку Швайківки – Мар’яну, батьки якої Олеся Василівна та Андрій Олексійович Ковальчуки творять майбутнє села.

Прибув на свято голова Чуднівської районної адміністрації Петро Яригін. Хоча гостем себе він не вважає – будучи уродженцем Швайківки, він не забуває рідний край, тримаючи руку на пульсі життя громади. Петро Яригін зазначив: “Я хочу зі словами великої вдячності звернутися до ветеранів, які присутні на святі. Вони і самі життя віддали тут, і виховали покоління своїх дітей, своїх онуків, які є гідними продовжувачами тієї великої доброї справи, яку творили наші люди.

На сьогоднішній день дуже приємно бачити, і спостерігати, і чути, що навіть наша така зовсім маленька молодь, і молодь середнього віку сама бажає приходити в заклади культури, хоче приходити в клуби. Тому сьогодні постає питання відновити роботу закладів культури, відновити ті ансамблі, ті колективи, ту самодіяльність. Потрібно розуміти, що важко комусь зі сторони зробити нам гарне свято і вдалий святковий настрій. Ми самі повинні намагатися це зробити, самі повинні вчити цьому наших дітей. Завдячуючи зусиллям районної державної адміністрації, районному депутату, народному депутату Олександру Ревезі вдалося відновити роботу Будинку культури. Дуже багато зроблено, а попереду ще залишилась одна велика мрія – наповнити цей Будинок культури відвідувачами.

Я бажаю всім Божого благословіння на всі добрі гарні справи, нехай Господь Бог оберігає всіх нас і Матінка Божа покриває нас своїм покривалом. Всього вам найкращого, зі світом!”.

Яскраві святкові номери, підготовлені артистами оновленого сільського Будинку культури, чергувались з вітаннями від організаторів заходу. Так, згадали про подружні пари, які відзначили своє діамантове весілля – 60 років тому Іван Павлович та Марія Петрівна Кузьменки, Олександр Петрович та Антоніна Гнатівна Бещуки стали на подружні рушники. Також цього року срібне весілля відзначають швайківчани Сергій і Наталія Круковські, Володимир і Лариса Поліщуки, Михайло та Анжела Кравчуки, Борис і Галина Іщуки, Михайло і Валентина Кравчуки, Сергій та Алла Кузьменки, Володимир і Лілія Кравчуки, Володимир і Зоя Кузьменки.

Особливо сподобався присутнім виступ наймолодших учасників свята – вихованців дитячого садочка “Віночок”. Їх вірші та запальний танок викликали справжнє захоплення у гостей. А щоб у Будинку культури й надалі святкові заходи відбувались на належному рівні, сільський голова села Райки Майя Семенюк вручила директору оновленого закладу культури Надії Вельмик Подарунковий сертифікат від депутата Бердичівської районної ради Габріела Мкртчяна на придбання необхідного музичного обладнання.

Громада особливо вдячна людям, без фінансової допомоги яких не проходить жодне свято. Тож сільський голова Тарас Яригін вручив подяки спонсорам-підприємцям: директорам ТОВ “Агро-Прогрес” Вадиму Цимбалюку, ПП “Кемілайн-Агро” Віктору Козіну, ТОВ “Еліта-Агро Ч.В.В.” Володимиру Довгому, ТОВ “Агро-Соя-М” Габріелу Мкртчяну, ТОВ “Зелений Вал” Володимиру Борецькому, ТОВ “Гранд Кар’єр” Михайлу Анєєву, керівнику ФГ Гопанченко Тетяні, приватним підприємцям Галині та Олександру Стельмахам, Мар’яні та Олексію Прокопенкам.

На цьому свято не завершилось – швайківчан та гостей поміж іншого частували смачною рибною юшкою, яку приготували на відкритому вогні у великому казані. Для дітей діяли розважальні атракціони, для дорослих – виїзна торгівля. Було все, а головне – живе спілкування великої дружньої родини села Швайківка.

Свято вдалось. І заслуга у цьому – усієї громади, що впевнено прямує у своє майбуття.

Анатолій Горобчук.