Додому НОВИНИ Культура Шляхетний українець

Шляхетний українець

734
ПОДІЛИТИСЬ

starytskiyВ житті української культури, української літератури, українського театру Михайло Старицький відіграв значну роль. У грудні 2015 року ми відзначили 175-річчя з дня його народження. Михайло Старицький написав 100 історичних романів, п’єс, віршів. І усі ці твори живуть у нашому сьогоденні, вони завжди актуальні, гарні, незабутні, наповнюють наші душі любов’ю до українського слова, театру, культури.

Бердичівська центральна міська бібліотека не обійшла стороною знамениту дату і приготувала радісний сюрприз бердичівлянам – вечір, присвячений творчості Михайла Старицького.

Читальна зала, прикрашена новорічно-різдвяними атрибутами, квітами, зустріла шанувальників мистецтва, творчості Старицького 23 грудня. На нас чекала підборка творів геніального автора, літературно-музична композиція.

Алла Томчук, режисер і ведуча зустрічі познайомила нас з цікавим, насиченим і нелегким життям М.Старицького. Родом він був з Полтавщини, батько мав походження з бідних дворян, а мати – з роду Лисенків, знаного мистецького роду хлопчик рано залишився сиротою у 12 років. Та його обігріла і виховала родина Лисенків, він жив на рівних правах з дітьми родини і отримав гарну освіту. Разом з двоюрідним братом Миколою Лисенком утворився творчий союз, довжиною в життя. Удвох вони створили оперу “Тарас Бульба”, оперета “Чорноморець” та інші твори.

На екрані впродовж всієї розповіді ведучої з’являлися сцени з вистав і виконавці арій-пісень на слова М.Старицького. Ось звучить арія Левка з опери “Утоплена” – “Ніч яка місячна”. І підсилюється враження від пісні картинами української природи, українського побуту – картини видатних українських художників.

З відомих нам усім творів “Циганка Аза”, “Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці”, “Наталка Полтавка”. Звучать арії-шедеври “А я дівчина-полтавка”, “Сонце низенько, вечір близенько” у виконанні народних артистів України. Усього Михайлом Старицьким було написано 30 п’єс. Одна з них “За двома зайцями” завдяки екранізації стала відома усім поколінням, дотепні репліки п’єси до цих пір згадують. І от несподівано для нас на вечір завітали Проня Прокопівна і “господин” Голохвастов “собственными персонами”. Бібліотекарки-акторки Олена Тригуб і Лариса Сердюк привітали нас в театральних костюмах, показали сценку з п’єси та так гарно, так дотепно і талановито, що усі були приємно здивовані, задоволені, в залі було багато сміху.

У Києві в 19 сторіччі п’єси, опери театру Марка Кропивницького надавав Михайло Старицький і підтримував театр матеріально. Це був також і його театр. Вистави проходили при повному аншлазі. Після кардинальних змін у театрі в 1878 році Михайло Старицький очолив молоду трупу театру, фактично організував новий театр. З ним він гастролював протягом 9 років у Польщі, Росії, Білорусі, Грузії. Театр заслужив добру славу, став відомим в усьому світі.

М. Старицьким написані історичні романи “Маруся Богуславка”, “Богдан Хмельницький”, “Руїна”, “Кармелюк” та інші. Він перекладав твори Вільяма Шекспіра, писав гарні вірші.

З Софією Лисенко у них було п’ятеро дітей і усі були талановитими людьми.

В Києві на вулиці Саксаганського жили дружно по-сусідськи родини Старицьких, Косачів, Лисенків. Це були схожі за духом, однодумці, високодуховні родини.

Про М.Старицького говорять: “шляхетний українець”, і ніби про себе він сказав словами назви п’єси “За двома зайцями”, ловив натхнення, вдачу. І що цікаво, все зловив і отримав, став корифеєм драматургії і театру.

Перед кончиною М.Старицький написав сам для себе вірш “Двері, двері замкніть”. Митець пішов з життя у 63 роки, похований на Байковому кладовищі.

Нащадки не забувають М.Старицького, його твори, бо вони безцінні, геніальні.

do_molodyВечір, присвячений М.Старицькому, був проведений цікаво.

Ми висловлюю велику подяку за це директору міської бібліотеки Л.Лисюк, ведучій А.Томчук, звукорежисеру Р.Стрижуку і усім бібліотекарям.

Вітаю бердичівлян з Новим роком та Різдвом Христовим, нехай усім щастить, буде здоров’я і буде мир на нашій рідній землі, і будуть нові зустрічі у бібліотеці.

Ольга Протасевич, член НСЖУ.