ПОДІЛИТИСЬ

Житомирщина – одна із перших областей України, яка підтримала реформу місцевого самоврядування і децентралізації влади та активно включилася в процес об’єднання територіальних громад.

12 серпня Кабінет Міністрів України затвердив Перспективний план формування територій громад Житомирщини, яким запропоновано сформувати в області 37 спроможних об’єднаних територіальних громад.

Рішенням сесії обласної ради, яка відбулася 14 серпня, було утворено перших 8 об’єднаних територіальних громад та призначено в них перші місцеві вибори рад та керівників громад на 25 жовтня 2015 року – одночасно з черговими місцевими виборами.

Зокрема, депутати обласної ради підтримали утворення Народицької, Червоненської, Новоборівської, Іршанської селищних територіальних громад; Потіївської, Тетерівської, Високівської, Дубрівської сільських територіальних громад.

Новостворені територіальні громади об’єднали 147 населених пунктів 45 місцевих рад із семи районів області – Андрушівського, Баранівського, Володарсько-Волинського, Житомирського, Радомишльського, Черняхівського та Народицького.

Ці громади матимуть суттєві переваги відносно тих громад, які не об’єдналися. Адже новий фінансовий рік об’єднані територіальні громади розпочнуть з реально новими повноваженнями та ресурсами. Крім того, їм як пілотним територіальним громадам у повному обсязі буде надано допомогу з Державного фонду розвитку на реалізацію корисних соціально-економічних проектів на території їхніх громад. Вони виходять на новий рівень взаємодії з Державним бюджетом України, отримують державні субвенції (на освіту, медицину, базовий територіальний розвиток) та дотації.

Основні фінансові та майнові ресурси, що отримають об’єднані територіальні громади, такі: 60% ПДФО (зараз 0%) на власні повноваження; право розпоряджатися землями на території громад; 25% екологічного податку; 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів; 100% єдиного податку, 100% податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності; 100% податку на майно (нерухомість, земля транспорт). Громада сама зможе вирішувати, куди їх краще використати: на ремонт доріг, освітлення вулиць, упорядкування скверів абощо.

“Вже не потрібно буде їхати в районний центр або в обласний за отриманням будь-якої довідки. Таку довідку чи будь-яку іншу потрібну інформацію, дозвіл на право ведення бізнесу тощо можна буде отримати в центрі об’єднаної громади. В кожному селі працюватимуть старости, одним із обов’язків яких буде забезпечення людей у доступі та отриманні таких довідок – оформлення спадщини, довідка про склад сім’ї, розмір пенсії тощо”, – розповів голова Житомирської обласної державної адміністрації Сергій Машковський.

Керівник області акцентував, що всі громади створено на принципах добровільності процесів. “У жодному випадку на прийняття тих чи інших рішень не чинилося тиску. Свої рішення про ініціювання до об’єднання та надання згоди громади ухвалювали без примусу. Ми не ставили собі планку і щодо кількості утворення об’єднаних територіальних громад”, – сказав він.

Для тих територіальних громад, які не встигли подати пропозиції щодо об’єднання до 15 серпня, можуть розпочинати це робити вже сьогодні – ініціювати, проводити сесії, робити подання. Таким громадам доведеться двічі проводити вибори до місцевих рад: 25 жовтня та за 70 днів після об’єднання громад та оголошення в них виборів рад та голів громад.

Процес об’єднання на Житомирщині мають пройти ще 29 із 37, затверджених у Перспективному плані формування територій громад області. Краще для них буде, коли вони об’єднаються ще в цьому році.

Зокрема, у переліку до об’єднання сьогодні такі територіальні громади:
– Андрушівська, Житомирська Олевська, Овруцька, Радомишльська, Коростенська, Чуднівська міські;
– Довбиська, Гришковецька, Вол.-Волинська, Ємільчинська, Барашівська, Лугинська, Любарська, Чопорвицька, Словечанська, Корнинська, Романівська, Ружинська, Червоноармійська Миропільська, Великоровинецька, Іванопільська,селищні;
– Сінгурівська, Бондарівська, Станишівська, Лісівщинська, Гранітненська, Краснопільська сільська.

У більшості з цих громад процеси до об’єднання тривають ,у деяких – навіть у активній фазі.

Наступна чергова сесія, яка може розглянути подання щодо об’єднання громад, відбудеться 10 вересня 2015 року.

Ті громади, які потрапили у перелік спроможних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, будуть розпочинати проходження процедури об’єднання з самого початку – відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад. Тобто потрібно знову подавати паспорти громад, соціально-економічні обрахунки, проходити експертизу фахівців, вносити відповідні зміни до Перспективного плану, і чекати затвердження.

Зокрема, таку процедуру будуть проходити такі громади: Баранівська, Бердичівська, Коростишівська, Малинська міські; Брусилівська, Попільнянська, Черняхівська, Головинська селищні; Ставищенська сільська, Новоград-Волинського району.

“Це справді історичний крок. Реформа місцевого самоврядування, яка стартувала в Україні, набирає обертів. І альтернативи їй немає. Це історичний шлях, яким має пройти Україна як демократична європейська держава!”, – прокоментував Сергій Машковський.