Додому НОВИНИ Влада і громада І знову про воду…

І знову про воду…

378
ПОДІЛИТИСЬ

Чимало містян вважають чудовою альтернативою воді з міського водопроводу воду з колодязів громадського використання, каптажів із водою зі струмків, розташованих у різних місцях нашого Бердичева. Людям смакує прозора та прохолодна вода, інколи вони виділяють у такій воді приємні для себе особливості на кшталт солодкуватого присмаку чи інших позитивних характеристик.

Взагалі організм громадян, що тривалий час вживають питну воду з колодязів, певною мірою адаптується до споживчих якостей такої води і їм важко відмовитись від її споживання.

Часто глибина криниць не перевищує 10-15 метрів, нерідко колодязі, свердловини в індивідуальних садибах віддалені на відстань менше 20 м від джерел забруднення і через відсутність так званого замка з глини навколо верхніх цебрин поверхневе забруднення потрапляє у воду. Також достатньо рідко власники криниць їх очищують та знезаражують.

Взагалі останнім часом у місті набула популярності практика влаштування колодязів чи не у кожному дворі, хоча розраховувати на чисту воду у зонах щільної міської забудови недоречна і є марною тратою коштів та зусиль.

Воду з нашого міського водогону і в переважній більшості випадків воду з артезіанських свердловин, колодязів звичайних шахтних та трубчастих, каптажів індивідуального і громадського використання важко вважати доброякісною через перевищення у воді з поверхневих водоносних горизонтів допустимої кількості розчинних (нітратів у першу чергу) та нерозчинних солей (у воді з артсвердловин найчастіше виявляється перевищення вмісту заліза та солей загалом), нерідко у такій воді значно завищені нормативні  показники смаку, запаху, кольору, тощо. Також досить часто у воді з криниць виявляють хвороботворні мікроорганізми, насамперед їх число збільшується навесні та після значних опадів.

І якщо знешкодити більшість хвороботворних мікроорганізмів можна кип’ятінням, то в побутових умовах видалити нітрати з води практично неможливо. Вживання питної води з нітратами спочатку призводить до порушень у стані здоров’я людини, зокрема зниженню рівня гемоглобіну, а згодом – до виникнення хронічних захворювань. Та найбільш небезпечно вживати таку воду, зокрема молочні суміші на її основі дітям до 1 року. Також у зоні ризику люди похилого віку та особи з вже наявними хронічними хворобами.

Для моніторингу якості питної води з колодязів, найбільш популярних у мешканців міста, фахівцями Бердичівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області спільно з спеціалістами лабораторного підрозділу МОЗ України у липні організовано проведення відбору проб питної води та її дослідження в акредитованій лабораторії.

Відповідно до отриманих результатів лабораторних досліджень виявлено відхилення за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками в пробах питної води за наступними адресами:

  • криниця за адресою м. Бердичів вул. Паризької Комуни, 65 (наявне бактеріальне забруднення – загальні коліформи, кількість яких більш ніж у 2300 разів вища за допустиму, перевищений вміст нітратів – 89,6 мг/дм3, що на 80% більше від максимального нормативного значення);
  • криниця за адресою м. Бердичів вул. Тургенєва, 1 (наявне бактеріальне забруднення – загальні коліформи, кількість яких більше ніж у 2300 разів вища за допустиму, перевищений вміст нітратів – 64,6 мг/дм3, що на 29% більше від максимального нормативного значення).

На жаль, така картина характерна для більшості колодязів.

Зрозуміло, що вживання такої води, зокрема приготування страв з неї, становить загрозу для здоров’я людей і до проведення робіт з очищення та знезараження рекомендується її не використовувати для зазначених потреб.

Сергій Колубовський,
фахівець Бердичівського районного управління
Головного Управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.