Додому НОВИНИ Влада і громада БЕЗСМЕРТНА ПАМ’ЯТЬ

БЕЗСМЕРТНА ПАМ’ЯТЬ

419
ПОДІЛИТИСЬ

До 76-ї роковини початку Великої Вітчизняної війни

В ніч з 21 на 22 червня 1941 року радянські прикордонники на західному кордоні СРСР сторожко прислуховувались…

На протилежному березі річки БУГ гітлерівські війська закінчували останні приготування до нападу: наводилися тисячі гармат, до літаків підвішувалися бомби, заправлялися пальним танки…

Вони готувались виконати людожерський наказ Гітлера: “…Я маю право знищити мільйони людей нижчої раси, які розмножуються, як хробаки…”.

В годину “X” в 3,15 (за московським часом 4.15)… Гуркіт. Вибухи. Дим пожежі. Крики поранених. Плач жінок і дітей. Стогін самої землі… 22 червня 1941 року на світанку німецькі війська віроломно, без попередження, напали на Радянський Союз.

Почалася Велика Вітчизняна війна радянського народу проти агресора. На боці Німеччини виступили Італія, Румунія, Фінляндія, Угорщина, а промисловість Австрії, Чехословаччини, Польщі, Франції працювала на фашистів.

План агресивної війни називався “Барбароса”. Ворог, розраховував своїми 190 дивізіями покінчити з Радянським Союзом швидко і стрімко – за півтора-два місяці.

Ще до початку бойових дій (30 березня 1941 р.) на великій нараді Гітлер наказав розділити Радянську країну та знищити 30 мільйонів слов’ян. А територію Естонії, Латвії, Литви, Білорусії, України, Європейської частини Росії заселити німцями і після колонізації включити до складу Німеччини…

За своєю цинічністю такий план “ОСТ” був одним з найганебніших документів в історії людства, і цей план з варварською жорстокістю втілювався в життя.

Тільки на окупованій території СРСР фашисти замучили і знищили близько 10 млн. мирних жителів. “Знищити в собі жалість та співчуття – вбивай усякого радянського. Не зупиняйся, якщо перед тобою старий або жінка, дівчинка або хлопчик – вбивай, цим ти врятуєш себе від загибелі, забезпечиш майбутнє своєї сім’ї, прославишся навіки” – таке було офіційне звернення гітлерівського командування до солдат Східного фронту.

Перший період війни (червень 1941 – листопад 1942): раптовий, віроломний напад, прикордонні бої, оборона Брестської фортеці, захоплення Прибалтики, Білорусії, початок блокади Ленінграда, окупація України, битва під Москвою, крах ідеї “бліцкригу”, початок перелому в ході війни, стабілізація фронту, створення антигітлерівської коаліції (28 держав), героїчна оборона Сталінграда, битва за Кавказ.

Другий період війни (листопад 1942 – кінець 1943): контрнаступ під Сталінградом, наступальні операції на Кавказі, Середньому Дону, прорив блокади Ленінграду, Курська битва, тотальна мобілізація в Німеччині, відступ фашистів за Дніпро, звільнення Києва, Тегеранська конференція (1943 р) глав держав СРСР, США та Великобританії (погодження спільних дій).

Третій період війни (січень 1944 – 8 травня 1945 р.): звільнення Правобережної України, поразка Фінської армії, звільнення Білорусії та Східної Польщі, вигнання фашистів з Прибалтики, вступ Румунії та Болгарії у війну проти Німеччини. В кінці 1944 року – успішні операції Радянської Армії в Угорщині, Північній Норвегії, Східній Югославії. Кордон СРСР повністю відновлений.

Всі союзники Німеччини вийшли з війни. В червні 1944 року США та Великобританія відкрила другий Фронт в північній Франції. Повністю звільнено території Польщі, Чехословаччини, звільнено Будапешт, Відень, з 16 квітня по 8 травня – Берлінська операція та взяття Берліна, самогубство Гітлера. 8 травня – підписання німецьким верховним командуванням акту про повну капітуляцію. Проголошення 9 травня Днем Перемоги. Розгром головних японських сухопутних сил, звільнення Південного Сахаліну та Курильських островів – повна капітуляція Японії.

Перемога СРСР у Великій Вітчизняній війні далась дорогою ціною:

  • втрачено понад 28 млн. чоловік (40% всіх загиблих у Другій світовій війні);
  • матеріальна втрата обчислювалися в 2600 млрд. крб., зруйновано сотні міст, 70 тисяч сіл, близько 32 тисячі промислових підприємств.

Гітлерівська Німеччина і її керівництво недооцінили Радянський Союз, його потенціал, його народ. Звичайно, жоден період історії не можна ідеалізувати, але вистояти і перемогти в такій страшній війні могло лише згуртоване суспільство, об’єднане спільністю інтересів і мети.

Не можна забувати того, що було визнано світовою громадськістю – Радянський Союз виніс на своїх плечах основний тягар війни, врятував людство від фашистської чуми.

“Радянський Союз може справедливо пишатися своїми героїчними перемогами”

Ф.Рузвельт – президент США.

“Ми високо цінуємо дивовижний вклад, внесений могутнім Радянським Союзом у справу цивілізації та свободи. Ви продемонстрували здатність свободолюбивого і надзвичайно хороброго народу розтрощити злі сили варварства, якими б потужними вони не були”.

Г. Трумен в посланні Й. Сталіну.

“Я надсилаю Вам сердечні привітання з нагоди блискучої перемоги, яку Ви одержали, прогнавши загарбників з Вашої землі і розгромивши нацистську тиранію”

У. Черчіль в послані Й. Сталіну.

“Найбільше зробили для Перемоги, найбільші жертви на її вівтар поклали народи Радянського Союзу. Можна дискутувати про деталі, погоджуватися чи не погоджуватися з оцінками окремих етапів або епізодів війни. Але головні істини ревізії не підлягають”.

Президент України Л.Кучма.

Люди! Не забувайте про це! Гуртуйтеся! Війна – страшне пекло! Хай завжди для рідної України буде Мирне небо та щасливе Життя!

Учасники війни,
голова ради міської організації
ветеранів України С.С. Желєзняк.