Додому НОВИНИ Влада і громада 28 червня — День Конституції України.

28 червня — День Конституції України.

877
ПОДІЛИТИСЬ

Щороку 28 червня в Україні відзначають державне свято — День Конституції. Саме 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання був ухвалений Основний закон української держави.

Століттями на українських землях тривав процес законотворчості. Ще на початку XVIII століття — у 1710 році була опублікована Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика — «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Документ встановлював права та обов’язки членів Війська запорізького, і за оцінками істориків став однією з перших європейських конституцій нового часу. Однак, в силу конституція Орлика так і не вступила.

У ХХ ст. з розпадом Російської Імперії, Україна отримала шанс на незалежність, яку спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного Основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Але цей день став останнім днем існування Центральної Ради — вона була повалена гетьманом Павлом Скоропадським. В Українській державі П. Скоропадського, в свою чергу, було опубліковано «Закон про тимчасовий державний устрій України» — установчий документ, в якому закладалися основи української державності.

З приходом радянської влади конституційний процес незалежної України припинився. Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 році. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного основного закону.

Одразу ж після прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР «Декларації про державний суверенітет України» розпочався конституційний процес. Вже у жовтні була створена Конституційна комісія.

Після проголошення незалежності України в 1991 році продовжувався процес підготовки нового Основного закону країни. Під керівництвом першого президента Леоніда Кравчука розроблявся проект Конституції, проте він не був прийнятий.

Лише у 1995 році між гілками влади був підписаний Конституційний договір, що стало підставою для розроблення Конституції.

У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти, яка розробила проект документа. 27 червня 1996 року почався його розгляд у Верховній Раді.

Робота депутатів над проектом тривала всю ніч з 27 на 28 червня. Тривали дискусії з різних питань. Спірними були статті проекту про державні символи України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні. Також були враховані зауваження Президента України.

О 9 год. 18 хв. 28 червня 1996 року Основний закон був прийнятий остаточно. Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 народних депутатів). Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина. В Основному Законі визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою а складі України.

Міжнародне співтовариство визнало українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі.

Лариса Коломієць,
науковий співробітник
Музею історії м. Бердичева.